ЛКК/ ТЕЛК

Практически насоки за лицата, които се освидетелстват от ТЕЛК за трайно намалена работоспособност вид и степен на увреждане 

Списък на ЛКК информация към 15.04.2025г.

Списък на ТЕЛК в област Сливен

Приложение№11 Заявление декларация образец

Декларация в случаите по чл. 69а от Наредба за медицинската експертиза – примерен образец

Формуляр-жалба до НЕЛК

Формуляр-жалба до НЕЛК от родител 

Формуляр-жалба до НЕЛК от упълномощено лице

ПРОЦЕДУРА ПО ОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ И ПРЕОСВИДЕТЕЛСТВАНЕ ОТ ТЕЛК

За подобряване на достъпността до медицинска експертиза, предоставяме на Вашето внимание следната информация относно:

Случаите, в които лицата могат да подават заявление-декларация – за пре-/освидетелстване.

Освидетелстването и преосвидетелстването на лицата за определяне на процент трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане се извършват от Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) след равномерно електронно разпределение на заявленията–декларации, на случаен принцип, съобразно поредността на постъпването им в Информационна база данни (ИБД) към комисии на територията на цялата страна. По изключение, когато лицето се намира на продължително /повече от 30 дни/ болнично или домашно лечение, освидетелстването/ преосвидетелстването се извършва от най-близко намиращата се до лечебното заведение/дома ТЕЛК. Това обстоятелство се доказва с медицинско удостоверение, издадено от лекуващия лекар или вписано в протокола на ЛКК /направлението на личния лекар/.

Съгласно чл.56, ал.1 от Правилник за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (ПУОРОМЕРКМЕ), 

лицата или законните им представители/упълномощени от тях лица подават заявление-декларация по образец съгласно приложение № 11 за:

  1. освидетелстване;
  2. редовно преосвидетелстване;
  3. преосвидетелстване, когато се иска промяна на датата на инвалидизирането, срока на инвалидизирането, противопоказаните условия на труд или причинната връзка;
  4. предсрочно преосвидетелстване за влошено или подобрено състояние;
  5. преосвидетелстване по повод социални придобивки и други поводи, предвидени в нормативни актове.

 Издаване на насочващ документ за пре-/освидетелстване от ТЕЛК („Медицинско направление за ТЕЛК № …“ или „Медицински протокол на ЛКК №….“)

Процедурата по пре-/освидетелстване започва с издаване на насочващ документ. Насочването на пациента към ТЕЛК се извършва от:

Личният лекар (лекар по дентална медицина), а за лицата, които нямат личен лекар – лекуващият лекар  насочва болния към ТЕЛК с медицинско направление по образец когато приеме, че е налице:

  1. трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, която не е предшествана от временна неработоспособност;
  2. вид и степен на увреждане;
  3. промяна на датата на инвалидизирането, срока на инвалидизирането, противопоказните условия на труд или причинната връзка;
  4. необходимост от преосвидетелстване поради влошено или подобрено състояние;
  5. необходимост от преосвидетелстване по други поводи, предвидени в нормативни актове.

При издаване на медицинско направление данните се въвеждат от личния лекар/лекуващия лекар в Информационна система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ)- Информационна база данни (ИБД) и се подписва с електронен подпис. По искане на лицето, регистрираното в ИБД, медицинско направление се отпечатва, подписва и подпечатва с печата на лечебното заведение и се връчва на лицето.

В случаите, при които за конкретно заболяване са извършени консултации и изследвания през последните 12 месеца, предхождащи явяването в ТЕЛК, и резултатите от тях са налични в медицинската документация на лицето, към направлението личният лекар (лекар по дентална медицина), а за лицата, които нямат личен лекар – лекуващият лекар (лекар по дентална медицина), прилага заверени копия на същите, без да се налага повторното им назначение и извършване. След интеграция на информационната база данни за медицинска експертиза с Националната здравно-информационна система (НЗИС), няма да се прилагат заверени копия на консултации и изследвания, налични в електронните здравни записи на лицето в НЗИС.

ЛКК насочва пациента към ТЕЛК с „Медицински протокол на ЛКК“ по образец в следните случаи:

  1. след изтичане на 180 дни непрекъснат отпуск поради временна неработоспособност;
  2. преди изтичане на 180 дни отпуск, ако има признаци за настъпила трайна неработоспособност;
  3. когато лицето е ползвало 360 дни отпуск за временна неработоспособност с прекъсване в две предходни календарни години и в годината на боледуването; в 360-те дни не се включват 135-те дни от отпуска по чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, както и дните за временна неработоспособност поради карантина;
  4. когато лицето е трудоустроявано от ЛКК в продължение на две години и работоспособността му не е възстановена;
  5. когато лицето е станало неработоспособно за работата, на която е трудоустроено от ЛКК.

При издаване на „Медицински протокол на ЛКК“ данните се въвеждат от председателя на ЛКК в Информационна система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ)- Информационна база данни (ИБД) и се подписва с електронен подпис. По искане на лицето регистрираният в ИБД медицински протокол на ЛКК се отпечатва, подписва от състава на ЛКК, подпечатва се с печата на лечебното заведение и се връчва на лицето.

Документи, които се подават в РКМЕ за освидетелстване и преосвидетелстване.

Медицинските експертни досиета се образуват в регионалните картотеки по постоянен адрес на лицето (удостоверява се с документ за самоличност) или по настоящия адрес, ако лицата са регистрирани на този адрес най-малко 3 месеца преди подаване на заявлението в РКМЕ (доказва се с удостоверение за настоящ адрес, издадено от общината) и се съхраняват в регионалните картотеки по постоянния адрес на лицата.

            Заявлението-декларация и медицинската документация могат да се подават лично или от законен представител/упълномощено от Вас лице;

– на място в съответната Регионална картотека на медицинските експертизи;

– чрез лицензиран пощенски оператор; или

– електронно с квалифициран електронен подпис (КЕП) чрез Информационна система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ), на адрес: https://ibd.mh.government.bg

– чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) или чрез лицензиран пощенски оператор – ако разполагате с електронен подпис и имате регистрация в тази система.

За да бъдете освидетелстван/преосвидетелстван трябва да подадете в РКМЕ:

  • заявление-декларация, което трябва е попълнено правилно, защото всяка информация в него е важна за ТЕЛК и за ползваните от Вас права след експертизата.

Важно е:

– да се посочва актуален адрес за кореспонденция,

– да се вписва актуален телефонен номер за контакт;

–  да се вписва електронен адрес (е-мейл) (ако разполагате с такъв), на който може да получавате автоматично генерирано съобщение за движението на процедурата;

– да се вписват точни данни за месторабота (ако работите)наименование на предприятието, адрес на седалището, заемана длъжност и телефонен номер на работодател; ако имате повече от един работодател, трябва да посочите данни за всеки от тях;

– точни данни за пенсионен статус (предвид възможността за определяне на пожизнен срок на експертното решение за лица, придобили право на пенсия);

– коректно да се отбелязва начина, по който желаете да получите новоиздаденото експертно решение, като се избира един от начините за получаване:

  1. по електронен път при условията и по реда на Закона на електронното управление – чрез Системата за сигурно електронно връчване, като за целта е необходим електронен подпис и регистрация в тази електронна система.
  2. хартиено копие на електронното решение лично или от упълномощено от Вас лице, (посочва се лицето). Получава се на място в ТЕЛК по местоиздаване в цялата страна, което може да е далеч от Вашето местоживеене.
  3. копие на експертното решение с писмо за доставяне на изрично посочен адрес като пощенска пратка.
  • направление от личния/лекуващ лекар или протокол на ЛКК .

Данните от тях следва да са въведени в Информационна система за контрол на медицинската експертиза. Може да приложите хартиен носител.

При необходимост от отпускане на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия (напр. тоалетен стол, инвалидна количка, антидекубитален дюшек и др.), това се вписва от ОПЛ в направлението.

* медицинска документация, доказваща здравословното Ви състояние, в оригинал или заверени копия от актуални медицински документи, съдържащи резултати от медико-диагностични изследвания и консултации, епикризи от болнично лечение, диспансерна карта от КОЦ, етапна епикриза от специалист по профила на заболяването и др., които са налични в медицинската документация при личния лекар и/или при лекуващия лекар; В случаите, при които за конкретно заболяване са извършени консултации и изследвания през последните 12 месеца, предхождащи явяването в ТЕЛК, и резултатите от тях са налични в медицинската документация на лицето, към направлението личният лекар/лекуващият лекар, прилага заверени копия на същите, без да се налага повторното им назначение и извършване. Не се прилагат заверени копия на консултации и изследвания, налични в електронните здравни записи на лицето в Националната здравноинформационна система.

Представят се медицински документи, консултации със специалисти според профила на заболяването, резултати от проведени изследвания за всяко от заболяванията Ви. Съгласно чл.4 от Правилник за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, експертизата на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се извършва само по предварително уточнени заболявания и стадии на тяхното развитие, отразени в медицинските документи.

За всяко заболяване, което ще бъде оценявано от ТЕЛК, трябва да разполагате с медицински документи, издадени през последните 12 месеца преди експертизата.

Лицата, заедно със заявление-декларацията, могат да подадат в РКМЕ направлението от личния/лекуващия лекар или протокола на ЛКК, както и медицинската документация, доказваща здравословното им състояние, включително заверени копия от медицински документи, съдържащи резултати от медико-диагностични изследвания и консултации, които са налични в медицинската документация при личния лекар и/или при лекуващия лекар, в случаите, когато тези документи не са качени от съответните лица и органи в ИБД и/или НЗИС.

  • производствена характеристика от работодател – за лицата по трудови и по служебни правоотношения; при повече от един работодател се представя производствена характеристика, изготвена от всеки от тях.
  • декларация по чл.69а от Наредба за медицинската експертиза – подава се само при множествени увреждания, някои от които не са дефинитивни, но лицето иска да бъде освидетелствано/преосвидетелствано само по отношение на тези от тях, които са дефинитивни състояния.
  • Акт за раждане и документ за самоличност

Представят се в оригинал, за справка при подаване на място в РКМЕ.

Лицата, които подават документи за първично освидетелстване представят и картотена папка-кардекс за съхранение на хартиения носител.

Моля да имате предвид, че документацията за започване на процедура по пре-/освидетелстване следва да се изпраща в РКМЕ, а не в ТЕЛК или НЕЛК.

Образци на:

Заявление-декларация (Приложение №11 към чл.56, ал.1 от ПУОРОМЕРКМЕ),

Декларация по чл.69а от Наредба за медицинската експертиза,

Жалба до НЕЛК – за възрастен (примерен образец)

Жалба до НЕЛК  – за дете (примерен образец)

може да намерите на електронната страница на РЗИ-Сливен в раздел ЛКК/ТЕЛК или на линк: https://rzi-sliven.org/lkk/

Важно! На вниманието на всички лица, които имат срочни експертни решения

Във връзка с разпоредбата на чл. 101б, ал. 1 от Закона за здравето, Регионалната здравна инспекция изпраща писма за уведомяване служебно на лицата, че срокът на експертното им решение изтича и за необходимостта  от редовно преосвидетелстване не по-късно от 4 месеца преди изтичане на определения в експертното решение срок на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане.

Обръщаме внимание за необходимостта всички лица, които имат срочни експертни решения, да подават в РКМЕ Заявления – декларации, медицинско направление за ТЕЛК и медицинска документация за редовно преосвидетелстване не по-късно от 3  месеца преди изтичане на срока на експертното Ви решение, за да не изгубите своите права за удължаване валидността на последното издадено експертно решение до издаване на ново такова в случай на забавяне на медицинската експертиза.

За всяко заболяване, което ще бъде оценявано от ТЕЛК при преосвидетелстването, трябва да разполагате с медицински документи, издадени през последните 12 месеца преди експертизата.

Информация за това е вписана във всяко експертно решение на ТЕЛК.

 

Ред за освидетелстване на здравно неосигурени лица

            Съгласно чл. 82,  ал. 1,  т. 7 от Закона за здравето, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на българските граждани се предоставят медицински услуги, които са свързани със експертизи за вид и степен на увреждане и трайна неработоспособност, т.е. за самата експертиза на работоспособността не се заплаща.

            За здравно осигурените лица, дейността на лечебните заведения, свързана с уточняването на здравословното състояние и  с подготовката за освидетелстване или преосвидетелстване се осигурява от Националната здравноосигурителна каса.

            Здравно неосигурените лица се освидетелстват и преосвидетелстват по същия ред, но трябва да имат предвид, че следва  да заплатят консултациите и изследванията, свързани с експертизата.

 

Организацията на работа на РКМЕ – адрес, работно време, телефони за контакт.

Регионална картотека на медицинските експертизи (РКМЕ) към РЗИ-Сливен се намира на адрес:

гр. Сливен, ул. „Стефан Караджа“ №2, ст.4.

Работното време – от 08.00 до 16.30 часа.

Прием на документи на място, на гише в РКМЕ е всеки ден от 09.00ч. до 12.30 ч.

Следобед се обработват заявленията получени чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път, изготвят се писма до граждани и институции, дигитализират се цялостно медицинските експертни досиета.

Информация чрез телефонно обаждане можете да получите всеки работен ден: от 08.30ч. до 12.30ч. на телефон: 044 611 975;

Моля да имате предвид следното: Ако търсите информация чрез телефонно обаждане е възможно да Ви откажат, защото няма да са сигурни дали това сте Вие или се обажда друго лице.

Заявлението-декларация и приложената към него медицинска документация се подава лично от Вас, от законен представител/упълномощено от Вас лице, чрез лицензиран пощенски оператор или електронно с квалифициран електронен подпис чрез ИСКМЕ/ССЕВ.

На същия адрес се изпращат и жалби от лицата срещу експертни решения на ТЕЛК.

След подаване на медицинската документация, същата се обработва и дигитализирана, и се свързва с Вашето медицинско експертно досие – електронно и хартиен носител.

В РКМЕ се извършва дигитализиране на цялостната медицинската документация, която се съдържа в медицинското Ви експертно досие.

Разпределението на заявленията-декларации, подадени по повод на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане за разглеждане от ТЕЛК, се извършва централизирано, на случаен принцип между всички ТЕЛК в страната, чрез равномерно електронно разпределение съобразно поредността на постъпването им в ИБД.

 

Начини за произнасяне на ТЕЛК. Срокове за произнасяне на ТЕЛК.

 Информационната система за контрол на медицинската експертиза извършва случайно разпределение към ТЕЛК в цялата страна в зависимост от най-близка свободна дата.

Обичайно при определяне на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане териториалната експертна лекарска комисия се произнася въз основа на наличната медицинска и друга документация, включително информацията в електронните здравни записи на лицата в Националната здравноинформационна система, само по документи, без да се извършва клиничен преглед.

По изключение за нуждите на експертизата на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане териториалните експертни лекарски комисии извършват клиничен преглед в нормативно определени случаи.

Териториалните експертни лекарски комисии освидетелстват и преосвидетелстват лицата в 3-месечен срок от подаване на заявлението-декларация в РКМЕ, а в случаите на прилагане на международен договор за социална сигурност или европейски регламенти за координация на системите за социална сигурност – от датата на получаване в ТЕЛК на медицинска документация, изготвена в друга държава. При временна неработоспособност срокът за освидетелстване е 15 дни от датата на постъпване на документите в ТЕЛК. Когато за изясняване на отделни случаи се изискват непредставени документи или изследвания, срокът започва да тече от тяхното представяне.

Председателят на ТЕЛК съобщава на лицата или на законните им представители с писмо с известие за доставяне и с известие по електронен път в случаите, в които лицето е заявило и електронен адрес, или чрез Системата за сигурно електронно връчване (ако имате регистрация в нея), по реда на Закона за електронното управление: за необходимостта от допълнителни изследвания и консултации, които трябва да се направят; за насрочената дата за освидетелстване/преосвидетелстване, а в определени случаи – за деня на прегледа; връчва или изпраща на лицата или на законните им представители експертните решения на ТЕЛК в тридневен срок от постановяването им.

В случай на допълнително поискани от ТЕЛК консултации и изследвания трябва да направите и представите по възможно най-бързия начин, за да се избегне забавяне на експертизата. След като ги направите, можете да ги представите в картотеката, където преди това сте подали заявлението за ТЕЛК за дигитализиране и свързване с МЕД или да ги изпратите директно на ТЕЛК, която ги е изискала.

Издаденото Експертно решение ще бъде електронно подписано като електронен документ. Вие ще получите на хартия копие на оригиналния документ, който е електронно подписан и на него няма да има подписи и печати.

Решенията се връчват на лицата или на упълномощени от тях лица, или на законните им представители срещу подпис, с писмо с известие за доставяне или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронното управление – чрез Системата за сигурно електронно връчване, ако имате регистрация в нея.

Същото ще Ви бъде връчено или изпратено от ТЕЛК в тридневен срок от постановяването му по начина, по който сте посочили в заявлението-декларация.

 

Ред и срокове за обжалване при несъгласие с постановеното от ТЕЛК и/или НЕЛК решение.

Съгласно чл.112, ал.1, т.3 и т.4 от Закона за здравето, обжалванията и възраженията от страна на заинтересованите лица и органи (освидетелстваните, осигурителите, НОИ, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и органите на медицинската експертиза на работоспособността):

–  срещу решенията на ТЕЛК се правят – в 14-дневен срок от получаването им пред НЕЛК. Информация за това е вписана и във всяко експертно решение на ТЕЛК;

– срещу решенията на НЕЛК – в 14-дневен срок от съобщаването му пред административния съд, в чийто район се намира постоянният или настоящият адрес на жалбоподателя по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

       Информация за това е вписана във всяко експертно решение на ТЕЛК и НЕЛК.

Съгласно чл.63, ал.2 от Правилник за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, обжалванията и възраженията срещу ЕР на ТЕЛК се правят чрез РЗИ-РКМЕ.

Жалбата е в свободен текст, като в нея трябва да посочите номера и датата на експертното решение, което обжалване и мотиви за обжалването.

Трябва да подпишете жалбата саморъчно ако я подавате на хартия или да е подписана с електронен подпис ако я подавате чрез Системата за сигурно електронно връчване. В случай че се подава от упълномощено от Вас лице, е необходимо към жалбата да се приложи и пълномощното.

Вашето решение може да се обжалва и от други органи, посочени в Закона за здравето – осигурител, НОИ, АСП, АХУ.

Решенията на органите на медицинската експертиза, които не са обжалвани или редът за обжалването им е изчерпан, са задължителни за всички лица, органи и организации в страната.

„Практически насоки за лицата, които се освидетелстват от ТЕЛК за трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане“ достъпни на интернет-страницата на Министерство на здравеопазването:

https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/TELK-info

Данни за контакт с ТЕЛК (Териториални експертни лекарски комисии) и данни за контакт с РКМЕ (Регионални картотеки на медицинската експертиза) в страната са публикувани и поддържани от НЕЛК в Портала за отворени данни  (на основание чл.10. ал.5 от Правилник за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и регионалните картотеки на медицинските експертизи (ПУОРОМЕРКМЕ), във връзка с чл.15б, ал.2 и 15г, ал.2 от Закона за достъп до обществена информация и чл.8, ал.3 от Наредбата за стандартните условия за повторно използване на информация от обществения сектор и за нейното публикуване в отворен формат (НСУПИИОСНПОФ).

 Данни за контакт с РКМЕ (Регионални картотеки на медицинската експертиза) в страната:

https://data.egov.bg/organisation/datasets/resourceView/5a9f569f-02e0-4cbf-8b9b-89cf95a15ec8

Данни за контакт с ТЕЛК (Териториални експертни лекарски комисии) в страната

https://data.egov.bg/organisation/datasets/resourceView/9bc2236b-12c1-4cb6-88d7-660854b9510a

 Информационна система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ) – Информационна база данни (ИБД).

От 15.10.2020г. стартира Информационната система за контрол на медицинската експертиза, или Информационната база данни (ИБД). Тя обслужва цялостния процес по освидетелстване/преосвидетелстване пред органите на медицинската експертиза. Системата поддържа електронен профил на всички лица, които са били или са обект на медицинската експертиза. Чрез нея гражданите могат да получават издадените от общопрактикуващите лекари направления за ТЕЛК. Електронно, чрез КЕП (квалифициран електронен подпис) могат да се подават заявления за освидетелстване/преосвидетелстване. По електронен път се изпращат и различни уведомления между страните.

В реално време всяко освидетелствано лице, чрез достъп с квалифициран електронен подпис, може да проследи напредъка по обработката на документите си на адрес: https://ibd.mh.government.bg

Входът в информационната система за контрол на медицинската експертиза за потребители лекари, ЛКК, РЗИ /РКМЕ, ТЕЛК, НЕЛК и НОИ е чрез КЕП и на следния адрес: https://ibd.mh.government.bg/account/login