Тютюн и сърдечно-съдови заболявания

Световния ден без тютюн за 2018 година ще премине под мотото „Тютюн и сърдечно-съдови заболявания“. С темата, която определя Световната здравна организация приканва държавите-членки да ускорят усилията за контрол на тютюна, което ще спомогне за предпазване здравето на обществото от вредите, причинени от употребата на тютюн и за намаляване на сърдечно-съдовите заболявания, включително инсулт.

Активното и пасивно тютюнопушене са двете основни предотвратими причини за сърдечносъдовата заболеваемост и смъртност. Сърдечно-съдовите заболявания са една от основните причини за смърт и нвалидност на населениетов световен мащаб.

Във възрастовата група 45-65 години сърдечно-съдовите заболявания обуславят една трета от всички смъртни случаи при мъжете и около 10% при жените. В смъртността от исхемична и мозъчносъдова болест в Европейския съюз се наблюдават големи регионални колебания. Смъртността от сърдечно-съдови заболявания в източноевропейските страни е два пъти по-висока, отколкото в останалата част на Европа.

Около 25% от всички заболявания на сърдечно-съдовата система са свързани с тютюнопушенето. То съкращава средната продължителност на живота на пушача с около 10 години. По данни на Световната здравна организация смъртността при лицата над 30-годишна възраст в Европа е 133 на 100 000 души от населението, а в България тя съответно е 189 на 100 000 души.

Рискът от сърдечносъдова смъртност при пушачите е над 1,6 пъти по-висок от този при непушачите и нараства на 1,9 при тежките регулярни пушачи.

Отказването от тютюнопушенето е ефективен начин за намаляване риска от развитие или забавяне на развитието на съществуващите сърдечно-съдови заболявания. Колкото по-рано човек откаже цигарите, толкова по-благоприятна е прогнозата. Една година след отказване рискът от исхемична болест на сърцето намалява с 50%, а след 10 години относителния риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания при бившите пушачи е близък до този на никога непушилите.

 

Регионална здравна инспекция-Сливен

По материали „Ръководство за добра практика за медицинските специалисти относно оценка и контрол на риска при пушачи“ на МЗ/2013г.