Значението на начина на приготвяне и съхраняване на храната за здравословното хранене
Правилното приготвяне и съхраняване на храната осигурява минимални загуби на хранителни вещества, запазване на биологичната пълноценност, високо качество и безопасност на храните.
За максималното запазване на полезните им свойства се препоръчва топлинната обработка да се осъществява чрез варене на пара, задушаване, печене. При варенето на пара хранителните вещества се съхраняват в най-голяма степен. Варенето, задушаването и печенето да се извършват при умерена температура. Прегряването на храните при печене на грил, скара, барбекю или във фурна, продължителното пържене при високи температури, опушването на месата и рибите води до образуване на вредни за здравето вещества.
Размразяването на месото и рибата е препоръчително да бъде бавно за запазване на качеството им, но това трябва да става в хладилни условия, с оглед предпазването им от микробна развала. Замразените зеленчуци обаче се поставят в гореща вода , без да се размразяват предварително. Течната част от консервираните зеленчуци и плодове е препоръчително да се използва, защото в нея се съдържа голяма част от водно-разтворимите витамини и минерални вещества на продуктите.
Важно за здравословното хранене е и съблюдаването на хигиена при приготвянето и съхранението на храната. Храната може да се замърси с микроби на всеки етап от нейното приготвяне, съхранение и кулинарна обработка. Спазвайки хигиенните правила обаче, може да се предотврати възникването на хранителни отравяния, за да не се увреди здравето.
Препоръки за осигуряване на безопасни храни
♦ Не консумирайте храна извън срока на годност, отбелязан на етикета;
♦ Не купувайте риба, която не се съхранява в лед;
♦ Не купувайте меса и месни продукти, мляко и млечни продукти, яйца, не съхранявани в хладилни условия;
♦ Отстранявайте всички части на зеленчуците и плодовете и плодовете, които са увредени и загнили;
♦ Режете различните видове сурови храни и храните готови за консумация отделно, по възможност на различни дъски;
♦ Всички повърхности и прибори в кухнята трябва да се поддържат чисти, често сменяйте гъбите за миене на съдове и кухненски кърпи;
♦ Съхранявайте суровите меса и риба в хладилника, добре опаковани или в затворени кутии, за да се избегне възможно попадане на изтекли от тях сокове в готови за консумация храни.