Европейски ден на радон- 7 ноември
Европейската асоциация за радон (ERA) отбелязва 7 ноември като „Европейски ден на радон“. Целта на Европейския ден на радон е да се повиши осведомеността за радон на населението на всички европейски страни, за вредното въздействие на високите нива на радон, начините за провеждане на измервания на обемната активност на радон (ОАР) и прилагане на мерки за редуциране на ОАР
Какво трябва да знаем за радона?
Радонът е естествен безцветен радиоактивен газ, без мирис и присъства в природата, независимо от човешката дейност. Той се образува при разпадането на урана в почвата, скалите и водата, откъдето постъпва във въздуха.
Радонът бързо се разпада на радиоактивни частици, които се отлагат по прашинките, носещи се във въздуха, вдишват се и така се отлагат по дихателните пътища и белите дробове. Опасността за здравето на човека се дължи на тези радиоактивни разпадни продукти и може да причини увреждане на живите тъкани, увеличавайки риска от рак.
Световната здравна организация признава радона като една от водещите причини за рак на белия дроб.
Радонът е навсякъде; образуван от урана във всички скали и почви. Радонът е фактор на жизнената среда и е естествен източник на йонизиращи лъчения. Около 50% от съдържанието на естествения радиационен фон на земята се дължи на радона.
Облъчването на човека от радон е предимно в затворени помещения.
Как можем да разберем дали има радон?
Единственият начин да се разбере каква е обемната активност на открито или в сградата и дали сте изложени на риск е измерването му с детектори.
Количеството радон (обемната активност, концентация) се измерва в бекерели на кубичен метър въздух (Bq/m3). Бекерел е единица за радиоактивност, съответстваща на разпадане на една частица за една секунда. Референтното ниво на средногодишната обемна активност в жилищни и обществени сгради според българското законодателство е 300 Bq/m3.
Референтното ниво не е строга граница между опасно и безопасно, а индикация за предприемане на мерки за намаляване на обемната активност на радон в сградата.
Как да се предпазим от радона?
Мерките за намаляване на радон в сградите се проектират така, че или да се предотврати навлизането на радон-222 от почвата, или да го отстрани като се подобри вътрешната вентилация.
Повече информация можете да намерите на следния ел. адрес: https://radon.bg/