Грип- без паника, но и без подценяване !

Заразните болести все още представляват заплаха за здравето на европейските граждани. В нашия глобализиран свят те могат да се разпространят много бързо.

Сезонният грип е сред болестите и специфичните здравни проблеми, обхванати от наблюдение на равнище Европейски съюз. Специализирана компютърна система за ранно предупреждение и реагиране (СРПР)  позволява на Комисията и на държавите от ЕС да поддържат постоянната комуникация с цел сигнализиране, оценка на рисковете за общественото здраве и определяне на мерките, които може да бъдат необходими за защита на общественото здраве.

В отговор на заплахата от заразни болести, политиката на ЕС е съсредоточена върху: наблюдение, бързо откриване, бърза реакция. Успехи в борбата със заразните болести се постигат чрез лечение и профилактика. Грипната епидемия в България тази година има по-малка интензивност, но пък усложненията са сравнително по-тежки.

.

Най-ефективният метод за предпазване от грипна инфекция за всички възрастови групи е противогрипната ваксина, която следва да бъде направена в периода, предшестващ грипната епидемия: месеците септември-октомври.

В условията на грипна епидемия:

Най-честата грешка е подценяването на заболяването. Избягвайте самолечението! Даването на лекарства „на сляпо” няма ефект. При първи симптоми се консултирайте с Вашия лекуващ лекар. При липса на усложнения грипът се лекува в домашни условия. Противовирусните препарати се използват с цел намаляване продължителността на боледуване и риска от усложнения; те са най-ефективни ако се приемат в първите 24 до 48 часа от появата на симптомите и се назначават от лекуващ лекар. Използването на антибиотици при заболяване, неусложнено с бактериална инфекция, не е необходимо. Антибиотик може да се приема само след лекарска  преценка.

Усложненията се лекуват в болнични условия.

Избягвайте близък контакт с болни лица, масовите мероприятия, използването на обществения транспорт.

При заболяване, след преглед от лекар, останете в дома си. Не посещавайте работното място, детско или учебно заведение по време на заболяването си!

Препоръчва се често миене на ръцете със сапун и вода, особено след кихане и кашлица. При липса на условия за миене на ръцете- използвайте влажни хигиенни кърпички за ръце. Често проветрявайте и забърсвайте праха с мокра кърпа.

Покривайте устата и носа си с ръка или кърпичка за еднократна употреба при кашлица и кихане. След употреба изхвърляйте носните кърпички на местата, определени за битов отпадък.

Медицинската маска не се препоръчва за здрави хора. Тя е подходяща, когато човек вече има симптоми- за да спре финните частици при кихане и кашлица, но става неефективна след около 1-2 часа, заради овлажняването, и трябва да се смени.