В очакване на грипа
Грипът е остра вирусна инфекция, която се изявява с втрисане, повишена температура, кашлица, хрема, главоболие, ставно-мускулни болки, отпадналост и др.
Грипните вируси се разпространяват лесно по въздушно-капков път чрез малки капчици, които се отделят при кихане, кашлица, говор от болните хора, които се намират около нас.
Възможно е грипът да се усложни с ларингит, пневмония, бронхит, отит, синуит, миокардит и др. Децата под 2 години, възрастните над 65 години, бременните жени и хора от всяка възраст със съпътстващи хронични заболявания са с по-висок риск от възникване на усложнения. Най-честото усложнение е пневмония.
СПЕЦИФИЧНА ПРОФИЛАКТИКА
- Най-ефективната защита от грипна инфекция осигурява грипната ваксина. Ежегодното ваксиниране на високорискови лица е особено важно, за да се намали опасността от тежко протичане на заболяването и усложнения;
- В изпълнение на Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип от 2019 г. Министерство на здравеопазването осигурява безплатна ваксина на лицата навършили 65 годишна възраст. Имунизацията ще се извършва от личните лекари.
НЕСПЕЦИФИЧНА ПРОФИЛАКТИКА
- Закаляване и физически упражнения;
- Предпазване от преохлаждане;
- Често измиване на ръцете;
- Избягване докосването на очите, носа и устата;
- Здравословно хранене;
- Достатъчна почивка;
- Избягване на контакт с болни;
- Имуностимулатори;
- Хигиена и проветряване на помещенията;
- Избягване на масови мероприятия и обществен транспорт
ПРИ ЗАБОЛЯВАНЕ
- Останете в дома си и не посещавайте работно място, детско или учебно заведение;
- Изолирайте се в отделна стая и ползвайте индивидуални прибори за хранене и кърпи;
- Покривайте устата и носа си с ръка или кърпичка за еднократна употреба при кашлица и кихане. След употреба изхвърляйте кърпичките в съд за битов отпадък;
- Избягвайте самолечението. Лекарят ще определи необходимостта от антивирусно и/или антибиотично лечение.