Вредата от пушенето на наргиле

Ароматът на наргилето, възможностите да се пуши групово и широко разпространеното мнение, че то е по-безвредно от цигарите, го правят привлекателно за деца и подрастващи. В исторически план пушенето на наргиле е напълно чуждо на българските традиции. То е най-разпространено в арабския свят.

Ароматните смеси за пушенето на наргиле имат различни съставки, най-често сушени билки, плодове и тютюн. Тези смеси се обработват допълнително чрез различни химични вещества за постигане на приятен мирис и вкус. Така обработените продукти стават по-привлекателни за начинаещи пушачи, защото се преодолява естествената първоначална непоносимост към острия вкус на тютюна.

Редица изследвания доказват категорично, че твърденията за безопасност на наргилетата са напълно подвеждащи, погрешни и опасни. Пушекът, преминаващ през водата в стъкленицата на наргилето не се пречиства напълно от никотина и др. вредни съставки.

За „твърдите“ пушачи, за да се насити никотиновия глад е необходимо много по-дълго пушене на наргиле. Обикновено пушенето на 1 наргиле продължава от 20 до 80 минути, средно около 45 минути. Така за един сеанс пушачът на наргиле вдишва толкова дим, колкото за изпушването на 100 цигари.

Пушенето на наргиле е опасно, дори когато се пушат само сушени билки и плодове, тъй като се вдишва димът от непълното изгаряне на въглените, нагряващи сместа за пушене. Този дим е изключително вреден за белите дробове особено при децата, тъй като е канцерогенен. Вдишваният пушек съдържа основно въглероден окис и катрани. Въглеродният окис блокира доставката на кислород от хемоглобина до тъканите. Това води до хипоксия (недостатъчно снабдяване с кислород на клетките на организма), което може да причини сериозно замайване или припадък. Дори еднократното пушене може да доведе до отравяне с въглероден оксид. В резултат на това могат да се получат мозъчни увреждания и пушачът да изпадне в безсъзнание. Независимо от възрастта на пушача редовното пушене на наргиле може да доведе до сърдечни болести.