24 март Световен ден за борба с туберкулозата
Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване което засяга най-често дихателната система. Причинител е микроорганизмът Микобактериум туберкулозис (бактерий на Кох), който се отличава със значителна устойчивост във външната среда. Основен източник на заразата е болният от туберкулоза човек. По рядко източник на заразата са болни от туберкулоза животни (предимно едър рогат добитък) или техните продукти. Заразяването става предимно по въздушно – капков път чрез отделени от болните туберкулозни бактерии във въздуха при кашляне, кихане, разговор. Много по-рядко е възможно заразяване по хранителен път чрез консумиране на мляко или млечни продукти от болни животни.
РИСКОВИ ФАКТОРИ
- Контакт с болен от туберкулоза
- Намалена имунна защита на организма, вследствие на други инфекции; непълноценно хранене (намален прием на белтъци и витамини); лоши битови условия; носителство на ХИВ вируса
- Пушене и злоупотреба с алкохол
- Придружаващи заболявания – хронични заболявания на белите; диабет; алергии и др.
- Липса на ваксинация срещу туберкулоза или некачествено провеждане на същата.
СИМПТОМИ НА БЕЛОДРОБНАТА ФОРМА НА ЗАБОЛЯВАНЕТО
- Кашлица – продължителна и с променлив характер: от леко покашляне до дълбока влажна кашлица
- Отхрачване – предимно сутрин, понякога с примес на кръв
- Повишена температура и изпотяване – по-често през нощта
- Задух и болки в гръдния кош които се засилват при дишане и кашлица;
- Отпадналост и безапетитие, което води до намаляване на телесното тегло;При извънбелодробните форми на заболяването симптомите са различни в зависимост от локализацията.
- ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ТУБЕРКУЛОЗА
- В около 10-15% от случаите Туберкулозата може да протече и напълно безсимптомно.
-
- При контакт с болен от Туберкулоза е необходимо извършване на наблюдение на контактните лица от специалист и използването на различни методи за ранно откриване на туберкулозата – рентгеново изследване на бял дроб, проба Манту и др.
- Избягване на рискови фактори – пълноценно хранене, богато на белтъчини и витамини (месо, мляко и млечни продукти, риба, пресни плодове и зеленчуци); отказ от тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и употреба на наркотици; поддържане на добра лична и обществена хигиена, повече физически упражнения и туризъм;
- Ваксиниране с БЦЖ ваксина след 48-ия час от раждането и реимунизиране на 7 и 11 години.
- Незабавно консултиране с лекар при установяване на някои от симптомите на болестта и при съпътстващи заболявания или прекарани инфекции.
- Лечението на туберкулозата е продължително и се извършва задължително от специалисти.