Рисковете на пасивното тютюнопушене
Вдишвали ли сте дима, който се издига на кълба от върха на нечия цигара?
Ако е „да“, то вие сте вдишали повечето от същите вредни вещества в дима, причиняващи рак, които е вдишвал и пушачът. Пасивен пушач е човек, който неволно вдишва тютюнев дим. Ако сте пасивен пушач, вие сте изложен на повишен риск за вашето здраве.
Рискът от заболяване зависи от степента на излагане на тютюнев дим. Като пасивен пушач, вие вдишвате по-малко тютюнев дим в сравнение с активния пушач, защото димът се смесва с въздуха около вас. Макар, че рискът при непушачите е по-малък от този при пушачите, в резултат на пасивното пушене могат да настъпят редица болестни състояния- онкологични и сърдечно-съдови заболявания, мозъчен инсулт, астма и др.
След 30 минутен престой в помещение, където се пуши, непушачите имат почти толкова въглероден оксид в кръвта, колкото активните пушачи, когато изпушат една цигара. Цигареният дим е причина за редица здравни проблеми у пасивните пушачи, възникващи при престой в задименото помещение: кашлица, главоболие, дразнене на очите, дразнене на гърлото, кихане и отделяне на секрет от носа, гадене, дихателни нарушения, ускорена сърдечна дейност. Пасивното тютюнопушене носи по-висок здравен риск за хора, страдащи от астма, сенна хрема, бронхит, белодробен емфизем, сърдечни заболявания.
Макар, че рискът при непушачите е по-малък от този при пушачите, пасивното пушене също може да доведе до онкологични и сърдечно-съдови заболявания, мозъчен инсулт, астма и др. Рискът от възникване на заболявания при непушачите, изложени на пасивно тютюнопушене нараства с 24-26% за Белодробен карцином, с 25% за Сърдечно-съдови заболявания; с 30% за Исхемична болест на сърцето, с 30-34% за Миокарден инфаркт.
При децата на пушачи има по-висок риск от развитие на определени заболявания, като: настинка, бронхит и пневмония, хронична кашлица, ушни инфекции, по-лоша дейност на белите дробове, по-често развиват зависимости и към други вредни за здравето вещества.
Активното и пасивното тютюнопушене на бъдещата майка е свързано с различни отклонения в развитието на плода, води до раждане на деца с ниска телесна маса и ръст. Тютюнопушенето на бъдещата майка е отговорно за 10 % от детската смъртност. Децата на пушещите родители често са със затруднена концентрация и понижено внимание, в резултат на което имат по-слаб успех в училище.
Тютюнопушенето в закрити обществени места е забранено със закон, в сила от 01.06.2012г. Вредните последици, които биха могли да произтекат от извършването на нарушения са свързани със застрашаване или увреждане на здравето на останалите посетители на обекта, поради което не следва да бъдат толерирани.
При нарушение можете да сигнализирате на телефони 044/ 616 291; 616 200 и чрез формата за съобщения, публикувана на сайта на РЗИ-Сливен http://rzi-sliven.org/cigari/
Осъзнаването на вредността от въздействието на тютюневият дим, предполага активна реакция и от страна на обществото пред пушещите в затворени помещения, изразяване на гражданска позиция и право на здравословна среда.