Полезни съвети-Грип

От 2019г. България работи по Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип, която има за цел понижение на заболяемостта и смъртността от сезонен грип и от усложненията, свързани с грипа чрез повишаване на имунизационния обхват при възрастни на и над 65 г. възраст, с възможност за включване на целеви групи от пациенти с хронични заболявания.

Грипът е силно заразно заболяване с въздушно-капков механизъм на предаване, което засяга хора от всички възрасти. Той може да протече в по-лека форма или като тежко заболяване, което може да доведе до хоспитализация, усложнения и смърт.

Профилактика на грипа и рискови групи – Ежегодната ваксинация е най-ефективният начин за предпазване от грип и неговите усложнения. Имунизацията срещу грип е препоръчителна за:

  • Всички лица над 65г.
  • Възрастни и деца над 6-месечна възраст с придружаващи хронични заболявания: Хронични белодробни заболявания, Хронични заболявания на сърдечно-съдовата система, Метаболитни заболявания (вкл. Диабет), Хронична бъбречна недостатъчност, Вродена и придобита имуносупресия, Носители на HIV и болни с клинично проявена HIV инфекция, Хемоглобинопатии, Органна трансплантация и др.
  • Лицата, живеещи в организирани колективи

Съвременните грипни ваксини се характеризират с много добра поносимост и висока ефективност. Те са четирикомпонентни и осигуряват защита от четири различни грипни вируса. Ваксината съдържа белтъчни съставки (антигени) на актуалните за съответния грипен сезон щамове. Имунитетът, който се изгражда е с продължителност от 6 до 12 месеца.

Ваксинацията се провежда през есента поне един месец преди началото на грипната епидемия, тъй като имунитетът се формира за около 15 – 20 дни след поставяне на ваксината. 

Не пропускайте възможността да се защитите от грипа и неговите усложнения!

По време на пандемията от COVID-19 препоръките за противогрипна ваксинация са с особено значение поради вероятността от заразяване със SARS CoV-2 и грипен вирус, което би довело до утежняване състоянието на пациента.